Domů Hnojiva na ovoce Jak pěstovat maliny: Kompletní průvodce od výsadby po sklizeň pro krásnou a...

Jak pěstovat maliny: Kompletní průvodce od výsadby po sklizeň pro krásnou a bohatou úrodu

Zdroj: istock.com

Pěstování malin je nejen příjemný koníček, ale také skvělá cesta, jak si užít čerstvé, šťavnaté plody přímo ze své zahrady. Tyto sladké a zdravé bobule jsou nejen zdrojem vitamínů, ale také okrasou každého záhonu. Ať už jste začátečník nebo zkušený zahradník, správná péče o maliny vám zajistí bohatou sklizeň, na kterou budete hrdí. V tomto průvodci se podíváme na všechny kroky, které vás povedou od prvního zasazení až po sklizeň těch nejlepších plodů, ať už pěstujete maliny v záhoně, nebo v květináči na balkóně.

Jak pěstovat maliny: Klíčové kroky k úspěchu

1) Výběr vhodného místa a příprava půdy:

Slunce je základ: Maliny potřebují slunné stanoviště, aby mohly plně dozrávat a plodit. Ideální místo by mělo být chráněno před silným větrem.

Drenáž: Půda by měla mít dobrou drenáž, aby se voda nezadržovala v kořenové oblasti, což by mohlo způsobit hnilobu kořenů.

Půda: Maliny preferují mírně kyselou půdu s pH mezi 5,5 a 6,5. Před výsadbou doporučujeme udělat půdní test. Pokud je třeba, můžete půdu upravit přidáním organické hmoty, jako je kompost nebo rašelina.

Příprava: Půdu před výsadbou důkladně prokypřete, odstraňte plevel a přidejte dostatečné množství kompostu ke zlepšení struktury.

Zdroj: istock.com

2) Kdy sázet maliny: Nejlepší čas pro výsadbu malin závisí na klimatických podmínkách, ale obecně se doporučuje sázet je buď na jaře (březen – duben), kdy se půda začíná oteplovat a mladé rostliny mají celou sezónu na zakořenění, nebo na podzim (září – říjen), kdy se rostliny usadí před zimou a na jaře začnou růst rychleji.

3) Jak správně sázet maliny:

Rozestup: Sázet je třeba v řadách, přičemž mezi jednotlivými rostlinami by mělo být přibližně 40–50 cm a mezi řadami alespoň 1,5 až 2 metry.

Hloubka výsadby: Kořenový krček malin by měl být mírně nad úrovní půdy. Nesázejte příliš hluboko.

Podpora: Maliny potřebují oporu ve formě drátěných vedení nebo mříží, na které se budou přichytávat. Tím zabráníte ohýbání větví a usnadníte sklizeň.

Hnojení malin: Maliny jsou náročné na živiny, proto je třeba pravidelné hnojení nejlépe na jaře a během vegetační sezóny.

Organická hnojiva: Kompost nebo uleželý hnůj jsou ideální.

Minerální hnojiva: Lze použít speciální hnojiva pro ovocné stromy s vyšším podílem fosforu a draslíku pro podporu kvetení a plodění.

Doplňkové hnojení: V létě můžete přidat dusík pro růst výhonků, ale nepřekračujte dávky.

Zalévání malin: Maliny mají mělký kořenový systém, proto je důležité pravidelné zalévání, zejména během suchých období. Půda by měla být rovnoměrně vlhká, ale ne přemokřená. Nejlepší metodou je kapková závlaha.

Zdroj: istock.com

4) Péče o maliny (řezání a podpora):

Řezání: Každoroční řez je klíčový. Staré, odumřelé výhony, které již plodily, je třeba po sklizni odstranit. Na jaře zkraťte mladé výhony, abyste podpořili tvorbu bočních větviček.

Podpora růstu: Když výhony dosáhnou výšky přibližně 1,5 metru, přivažte je k opoře.

5) Ochrana před chorobami a škůdci: Maliny mohou být náchylné na plísně, padlí a mšice. Důležitá je prevence:

Prevence: Pravidelné odstraňování plevele a dostatečný rozestup mezi rostlinami.

Ochranné postřiky: Používejte organické insekticidy a fungicidy.

6) Kdy sklízet maliny: Maliny jsou připraveny ke sklizni, když jsou plně vybarvené a jemně se oddělují od rostliny. Sklízejte pravidelně, obvykle od poloviny léta po několik týdnů, v závislosti na odrůdě.

Zdroj: istock.com

7) Výběr spolehlivých odrůd: Správný výběr odrůdy je důležitý. Některé odrůdy jsou odolnější vůči chorobám, jiné poskytují vyšší úrodu. Doporučené odrůdy zahrnují:

  • ‚Polka‘: Oblíbená pozdní odrůda s velkými plody.
  • ‚Autumn Bliss‘: Remontantní odrůda, plodí dvakrát ročně.
  • ‚Glen Ample‘: Jedna z nejproduktivnějších odrůd s velkými, sladkými plody.
  • ‚Tulameen‘: Odrůda s dlouhým obdobím sklizně.

Pěstování malin je poměrně jednoduché, pokud dodržujete základní postupy výsadby, hnojení a péče. Správný výběr místa, péče o půdu a výběr spolehlivých odrůd vám pomůže získat bohatou úrodu chutných a zdravých malin, které si můžete vychutnat čerstvé nebo zpracované do džemů a sirupů.